SPECLANG po raz kolejny na Wydziale Filologicznym UŁ

30 listopada rozpoczęła się kolejna edycja konferencji SPECLANG. Języki specjalistyczne – Edukacja – Perspektywy – Kariera. Wydarzenie o charakterze naukowym, edukacyjnym, międzynarodowym i interdyscyplinarnym po raz czwarty w formie hybrydowej organizowane jest na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego.

Firma Xpert-In-Processes nowym członkiem RBiP WF UŁ
Studenci lingwistyki dla biznesu podczas inauguracji konferencji
Inauguracja konferencji SPECLANG 2023

W tegorocznej odsłonie imprezy, która potrwa do 2 grudnia, biorą udział prelegenci z Czech, Francji, Gruzji, Niemiec, Polski, Słowenii, Ukrainy, Węgier oraz Włoch.

Nowi w Radzie Biznesu i 10-lecie L4B

Inauguracja konferencji została połączona z uroczystą sesją Rady Biznesu i Pracodawców Wydziału Filologicznego UŁ. W jej trakcie oficjalnie ogłoszono nowego partnera Wydziału – Xpert in Processes. Osoby zgromadzone w auli mogły bliżej poznać działalność i wartości firmy, wysłuchując wystąpienia Krzysztofa Drozda, jej właściciela i założyciela. Głos zabrali również prof. prof. Stanisław Goźdź-Roszkowski oraz dr Aleksandra Makowska, którzy opowiadali o początkach, rozwoju i planach na przyszłość dotyczących kierunku lingwistyka dla biznesu, obchodzącego w tym roku 10-lecie swojego istnienia. Z kolei reprezentująca Philips Katarzyna Kacprzyk przedstawiła studentom możliwości rozwoju i budowy kariery zawodowej na przykładzie działalności swojej firmy.

Krzysztof Drozd

prezentacja lingwistyki dla biznesu

Nie tylko konferencja

Oprócz tradycyjnych sesji plenarnych charakterystycznych dla konferencji naukowych, SPECLANG oferuje również aktywności kierowane do studentów. Już pierwszego dnia równolegle do wystąpień prelegentów odbyła się Akademia Kompetencji. Zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez partnerów skupionych w Radzie Biznesu i Pracodawców Wydziału Filologicznego UŁ. Zajęcia dotyczyły m.in. efektywnych technik uczenia się języków obcych, sposobów przygotowania do rozmowy rekrutacyjnej oraz praktycznych wskazówek związanych z wykorzystaniem programu Microsoft Excel. Warsztaty prowadzone były przez praktyków z Centrum Egzaminacyjnego Instytutu Goethego oraz przedstawicieli firm Conduent, Infosys i Xpert in Processes.

Uczestnicy warsztatów

Minitargi pracy

SPECLANG to dla studentów również okazja, by nawiązać kontakty z pracodawcami z regionu. W pierwszym dniu konferencji w budynku Wydziału Filologicznego swoje stoiska informacyjne przygotowali British Centre, Infosys, CEIG, Conduent oraz Barry&Callebau. Przedstawiciele firm chętnie udzielali informacji na temat możliwości zatrudnienia oraz prowadzonych programów stażowych. Studenci mogli też wziąć udział w minizabawach i wygrać gadżety sygnowane logiem partnerów Wydziału.

Stoiska podczas minitargów


Tekst i zdjęcia: Bartosz Burski (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)