Wykład gościnny profesora Uniwersytetu Ottawskiego J. Douglasa Claytona.

W dniu 6 marca 2023 r.  na platformie MS TEAMS odbył się wykład gościnny profesora Uniwersytetu Ottawskiego J. Douglasa Claytona. Organizatorem spotkania był Zakład Literatury i Kultury Rosyjskiej. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy i studenci Instytutu Rusycystyki.
Profesor Clayton jest wybitnym rusycystą. Jego krąg zainteresowań badawczych stanowi twórczość Aleksandra Puszkina, Antona Czechowa, teatr rosyjski, w tym komedia dell’arte, a także twórczość Izaaka Babla. Profesor wygłosił wykład nt. «Переход через Збруч» И. Бабеля и  судьба русского авангарда, w którym zaprezentował oryginalną interpretację utworu otwierającego słynny cykl Armii konnej Babla. Nowatorstwo polegało na odczytaniu opowiadania przez pryzmat sztuki awangardowej, zwłaszcza malarstwa (m.in. K. Malewicza).