Birety w górę, czyli Gala Absolwentów 2023

Za nami kolejna, siódma już Gala Absolwentów na Wydziale Filologicznym! W uroczystości wzięło udział aż 81 absolwentów Filologa, którzy obronili swoje prace magisterskie w roku akademickim 2022/2023.

Podczas ceremonii wręczono dyplomy ukończenia studiów II stopnia oraz Medale za Chlubne Studia, a także oficjalnie pogratulowano absolwentom, którzy symbolicznie pożegnali mury Wydziału Filologicznego.

Ta ostatnia... sobota

Niemal setka absolwentów pojawiła się w sobotę 9 grudnia w auli A1 – tym samym miejscu, w którym kilka lat temu byli ciepło witani jako świeżo upieczeni studenci Wydziału Filologicznego. Najważniejsi goście corocznej imprezy, ubrani w eleganckie togi i symboliczne birety akademickie, spotkali się we wspólnym gronie, by raz jeszcze wrócić wspomnieniami do czasów studiowania oraz pożegnać się z ulubionymi wykładowcami czy kolegami i koleżankami z roku.

Absolwenci w auli A1

Wydarzenie rozpoczęło przemówienie prorektora prof. Łukasza Boguckiego, który podsumował ostatnie lata nauki absolwentów.

Studia to najważniejszy i najfajniejszy okres w życiu – okres różnego rodzaju doświadczeń miłosnych, zawodowych, społecznych, akademickich

– podkreślił przedstawiciel władz uczelni.

Dziekan i Prorektor UŁ

Słowa prorektora uzupełniło przemówienie dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Joanny Jabłkowskiej, która z dumą pogratulowała zebranym ukończenia studiów, a także zachęciła ich do dalszego rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego.

Należycie do elity. Nie zapominajcie o tym, niezależnie od tego, kim będziecie – nauczycielami, tłumaczami, pracownikami domów kultury, doktorantami czy przyszłymi profesorami – nie zapominajcie, że jesteście solą ziemi

– powiedziała dziekan Jabłkowska.

W sobotnie południe w auli Wydziału Filologicznego pojawiły się także te osoby, które ukończyły studia licencjackie lub magisterskie, wykazując się przy tym wyjątkowym zaangażowaniem i pracowitością. Podczas tegorocznej Gali Absolwentów wręczono niemal 30 Medali za Chlubne Studia – 15 dla absolwentów studiów I stopnia oraz 14 dla absolwentów studiów II stopnia. 

Absolwenci z Medalami za Chlubne Studia

Moment wręczenia dyplomu

Czas wzruszeń – wspomnienia z Filologa

Po wygłoszeniu oficjalnych przemówień, władze Wydziału zaprosiły uczestników Gali do wspólnego seansu filmowego, podczas którego można było wysłuchać czterech wywiadów przeprowadzonych z absolwentkami Filologa. Część widzów mogła utożsamić się z historiami bohaterek nagrania, przywołując w późniejszych rozmowach własne anegdoty związane z naszym Wydziałem.

Długo siedziałam na tej uczelni, od rana od wieczora […]. Siedzieliśmy na wydziale do dwudziestej! Mimo, że byłam tak bardzo zmęczona, teraz dobrze to wspominam i chciałabym jeszcze jeden taki dzień, w którym mogłabym przyjść o ósmej na Wydział Filologiczny i wyjść o dwudziestej

– stwierdziła Weronika Pabich, absolwentka filologii polskiej.

3, 2, 1… TERAZ!

Ceremonię tradycyjnie zakończono symbolicznym podrzuceniem biretów w górę – zgodnie z zasadą „im wyżej, tym lepiej”. Ten wyjątkowy moment uświetnił wystrzał złotego konfetti przy akompaniamencie uroczystej muzyki.

Gratulujemy filologom i neofilologom. Wysyłamy Państwa w świat, proszę się w tym świecie sprawdzać i o nas nie zapominać!

– prof. Joanna Jabłkowska.

Większość wyróżnionych zaprosiła na wydarzenie najbliższych – rodzinę oraz przyjaciół. Goście towarzyszyli absolwentom w ważnej chwili, jaką jest odebranie dyplomu ukończenia studiów II stopnia z rąk dziekan Wydziału, a także wspólnie z nimi korzystali z zapewnionych atrakcji, takich jak wydziałowa ścianka do zdjęć, kamera 360 stopni, skromny poczęstunek czy wspólny toast.

Toast absolwentów

Nowy etap

Gala Absolwentów to wydarzenie wyjątkowe, co potwierdza obecność absolwentów, którzy specjalnie na tę okazję przybyli z zagranicy, by wspólnie świętować zakończenie studiów na Wydziale Filologicznym. Na uroczystości nie zabrakło także młodszych uczestników, którzy, być może, w przyszłości podążą śladami swoich rodziców, wybierając Wydział Filologiczny spośród innych uczelni.

Zdjęcie absolwenta na tle wydziałowej ścianki

Medale i dyplomy wręczone, toast wzniesiony, absolwenci odprawieni… Co dalej?

Dla tegorocznych absolwentów – zarówno tych, którzy odebrali dyplom z rąk władz wydziału, jak i dla tych, którzy nie zdecydowali się uczestniczyć w Gali Absolwentów – rozpoczyna się nowy etap w życiu.

Nie wiem, czy wybierzecie drogę Steve’a Jobsa, Tatiany Okupnik czy kogoś innego, ale gdziekolwiek się znajdziecie, życzę Wam wszystkiego dobrego na nowych drogach życia! Pamiętajcie o swojej Alma Mater, o swoim Wydziale…

– prof. Łukasz Bogucki, prorektor UŁ.

Absolwenci z okolicznościową ramką

Mentorzy byłych studentów Wydziału Filologicznego głęboko wierzą w to, że każdy z ich podopiecznych odnajdzie swoją drogę w życiu i spełni się zawodowo, podejmując pracę w wymarzonej branży oraz otrzymując godne wynagrodzenie. Jednocześnie, co zostało podczas Gali Absolwentów podkreślone, uważają, że najważniejsze, co studia mogą zaoferować, absolwenci już mają – cenne umiejętności rozumienia i kształtowania świata.

Niektóre moje magistrantki są na sali i mogę z satysfakcją powiedzieć, że czegoś się nauczyły i to jest ich – jest to Wasze!

– podsumowała dziekan Joanna Jabłkowska.


ZOBACZ PEŁNĄ FOTORELACJĘ Z WYDARZENIA:
FOTORELACJA NR 1
FOTORELACJA NR 2

Tekst: Angelina Kusowska (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)
Zdjęcia: Bartosz Burski, Eryk Woźniak (Biuro Promocji i Komunikacji Wydziału Filologicznego UŁ)